Multi-head CO2 laser cutter, sandpaper laser cutting machine with auto feeding system
This multi-head simultaneous processing allows for simultaneous cutting of multiple sheets at once, achieving eight times the efficiency of traditional single-head models. It is suitable for large-scale custom manufacturing operations. Furthermore, the multi-head textile laser cutting machine is equipped with an automatic deflection correction system to prevent deviation during feeding and automatically adjust the position, ensuring precise synchronization of all eight heads. This feature is particularly critical for processing flexible materials prone to deformation and slippage, significantly improving yield.
Benefits from Laser Cutting Sandpaper
✔ Precisely and delicately cut fine patterns
✔ Flexible cutting and perforating
✔ Suitable for small batches/standardization
✔ No tool wear








Machine Parameter
| Model | Multi-head CO2 laser cutter sandpaper |
|---|---|
| Laser Power | 100W/120W/150W/180W/200W/300W |
| Working Area | 1800*1200mm/1800*2000mm |
| Cooling Type | Water Cooling |
| Cutting speed | 0~1,200mm/s |
| Laser Output Control | 0-100% set by software |
| Working table | Auto Feeding Table |
| Controlling Software | Ruida Control System |
| Graphic Format Supported | DST/PLT/BMP/DWG/DXF/AI/HPGL... |
| Compatible Software | CORELDRAW,PHOTOSHOP,AUTOCAD,TAJIMA,etc. |
| Working Environment | Temperature:0-45C,Humidity 5-95%(No Condensate Water) |
| Power Requirements | 110V/60Hz 1-phase or 220V 50/60Hz 1-phase |
High Speed 8 Head Laser Cutter Solution
Compared with single-head laser cutting machine or double-head laser cutting machine, eight-head laser cutting machine with automatic feeding system can provide you with less than 3 months return on investment automatic cutting workshop solution! High-precision cutting also guarantees your high product quality.
Core Parts
Fabric laser cutting machine adopts an automatic feeding system for home use and small business, no manual feeding is required, which saves time and effort. Automatic typesetting is also applied to the machine, and typesetting is based on the most material-saving method, which saves time and effort, saves materials, and reduces waste.

Auto feeding system
Auto feeding system can load materials automatically which can save you time. This laser-cutting system is especially suitable for the mass processing of textiles and garments.
Multi laser heads
Best quality laser head with red light positioning system. The four fixing screws on the laser head freely adjust the reflector angle for easy focusing, convenience to operate, and stability.


Automatic alignment feeding rack
The automatic skew detection system is optional. The fabric will be put on the rolling system, the table will move forward every time after cutting, and the rolling system can rotate the fabric when working.
ACCESSORIES

Quality Spare Parts S&A Water Chiller

Quality Spare Parts Hailey Air Pump

Smoke Exhausting Fan

Glass Co2 Laser Tube
Set-up and Maintain
Setting up the machine properly is a skill that ensures the most efficient production. Maintaining is also necessary to reduce cost-effectiveness. Let’s take a look at the setup of your CNC laser fabric cutter and a few tips to maintain the machine well for a longer lifespan.
⇲ Unbox the machine and prepare necessary tools like screwdrivers, wrenches, and safety equipment. Carefully unpack the parts and inspect them.
⇲ Assemble the machine starting with the frame assembly.
⇲ Place and install the cutting bed with clams or a vacuum hold-down system.
⇲ Attach the laser tube to the designated holder and connect the power cables and water cooling system.
⇲ Attach the laser head to the gantry.
⇲ Set up the cooling and ventilation system as instructed.
⇲ Connect to the power supply and turn on the machine to check if all components are working properly.
⇲ Install and configure the dedicated and compatible software. Connect the machine to the computer and calibrate all the settings and parameters.
⇲ Import design files and test simulation files.
⇲ Last but not least, fine-tune your settings and make sure the safety check-up.
