Application Across Industries
Co2 laser cutter is an entry-level laser engraving and cutting system suitable for small businesses and small hobbyists in home shops. Hobby laser cutters come with a full range of laser parts and accessories, such as industrial lasers that can be equipped with CO2 laser tubes in different laser power options for engraving and cutting.
- 70W-300W CO2 Laser Power
- 900*600mm,1300*900mm,1600*1000mm,1300*2500mm Working Areas(optional)
- Honey Comb & Knife Blade Platforms
- Ruida Digital Controller
- Auto-Focus, Red Dot Pointer
- Emergency Stop Button, Auto-Shutdown Safety Feature
- Compatible with LightBurn software
- OS Compatibility: Windows 7 or higher (32 or 64-bit), MacOS 10.11 or higher, 64-bit Linux (Ubuntu 16+ or Fedora 28+)

High Power Options
The laser power options include 100W, 130W, and 150W, capable of meeting different cutting intensity requirements. It can easily handle thicker or harder materials.
Larger Working Area
With a working area of 700X500mm or 900mm × 600mm it can process larger-sized engraving/cutting materials, making it suitable for projects that require a larger surface area.
Advanced Drive System
Aluminum is light and with high strength, suitable for rail support and installation.With built-in 30mm linear square
rail and outer covering belt to protect the guide frompollution and corrosion,plays a good protection role in harsh
oil environment.
Water-Cooling System
The water-cooling system effectively ensures the stability of the equipment during high-power operation and extends the lifespan of the machine.
Better Engraving Results
Equipped with a medium-power laser and high-precision linear guides, the High spped model achieves high precision and quality in both engraving and cutting. It can seamlessly handle both intricate patterns and large-scale engravings with perfect results.
Compact and Easy to Move
Reasonably designed structure makes it easy to move and place within the workspace, allowing it to adapt to different working environment.
Machine Parameter
| Model | VankCut-9060/VankCut-1390/ VankCut-1610/VankCut-1325 |
|---|---|
| Laser Power | 80W 100W 130W 150W 180W 200W 250W 300W |
| Working Area | 900*600mm/1300*900mm/1600*1000mm/1300*2500mm |
| Cooling Type | Water Cooling |
| Max Engraving Speed | 600mm/s |
| Max Cutting speed | 300mm/s |
| Min.Engraving Size | Chinese:2*2mm, English Letter:1*1mm |
| Highest Scanning Precision | 4000DPI |
| Locating Accuracy | ≤0.01mm |
| Controlling Software | DSP Control System |
| Graphic Format Supported | DST/PLT/BMP/DWG/DXF/AI/HPGL… |
| Color Separation | Yes |
| Working Environment | Temperature:0-45C, Humidity5-95%(No Condensate Water) |
Laser Cutting Thickness Parameter Table
| Material | 80W | 100W | 130W | 150W | 200w | 300W |
| Acrylic | 10mm | 13mm | 17mm | 20mm | 24mm | 30mm |
| Balsa wood | 8mm | 8-10mm | 10-13mm | 15mm | 18mm | 22mm |
| Hardwood | 3-4mm | 4-5mm | 5-7mm | 8-10mm | 10-13mm | 10-15mm |
| Hollow cardboard | 10mm | 12mm | 14mm | 16mm | 18mm | 20mm |
| Medium density cardboard | 2mm | 2.3mm | 2.6mm | 3mm | 3.5mm | 4mm |
| Leather【Genuine Leather】 | 2.5mm | 3mm | 3-4mm | 5mm | 5.5mm | 6mm |
| Leather【imitation leather】 | 3-4mm | 4-5mm | 5mm | 5-7mm | 8mm | 10mm |
| Cloth | 3-4mm | 5mm | 5mm | 5mm | 5mm | 5mm |
| Rubber sheet | 0.8mm | 3mm | 4mm | 4-5mm | 5-6mm | 6-7mm |
| Resin | 1mm | 1.5mm | 2mmm | 2.5mm | 3mm | 3.5mm |
| MDF | 4mm | 5-6mm | 6.5-7mm | 8-10mm | 10-11.5mm | 12-13mm |
*For reference only, please refer to the actual situation
Applicable materials
Wood, bamboo, jade, marble, organic glass, crystal, plastic, clothing, paper, leather, rubber,ceramicsglass and other non-metallic materials.
Applicable industries
Advertising, arts and crafts, leather, toys, clothing, models, upholstery, computerembroidery and trimming,packaging and paper industry.

Acrylic Engraving

Paper Cutting

Wood Engraving

Acrylic Cutting

Seal Engraving

Wood Cutting

TWO PLATFORMS
Equip With Knife Blade Table / Honeycom Table

Intelligent control system
Format compatible (PLT/JPG/DXF/DST).The control software is based on the Windows operating system and supports various common processing file formats. It includes commonly used editing and layout functions, as well as processing and control functions specific to laser processing. While ensuring ease of use and reliability, it also helps you achieve excellent processing results and efficiency.

Ruida Panel Controller
The controller board is RD6445, which supports Lightburn Software.The panel operation page has full
functions,easy to use, stable performance,large screen display,and real-time engraving monitoring
display.

Laser Cutting Engraving head
Wood Acrylic leather no metal

Co2 laser tube
High-power, stable cutting
Is there optional parts which maybe i can use for my products?
UP and DOWN worktable, making worktable move up and suitable for processing materials in different thickness, if ur products with big size, it will use this up down table, if ur product with cylindrical, and need roary cutting and engraving, u need this up down.
- table to save the space to put in the rotary device.
- Red dot pointer and auto focus on laser machine, Red dot pointer makes laser beam visible, so adjustment of laser beam would be much easier, auto focus can set the optional focus according to thickness of objects automatically.
- Rotary device wiht roller. for heavy and fragile round materials engraving, such as glass cup, bottle, etc, it should work together with up and down worktable.
- Rotary device with clip. for round matireal engraving, such as wood,it should work together with up down worktable.
